Skip to main content

Engineering Week Award Recipients

Congratulations to everyone for your remarkable achievements!

2018

Christian Morrill

Christian Morrill, Undergraduate Researcher and Outstanding Senior

Kyle Hillman

Kyle Hillman, Outstanding Senior Service

Nathan Guymon

Nathan Guymon, Outstanding Junior

Andrew J. Walters

Andrew J. Walters, Outstanding Pre-Professional

Michelle Bonebrake

Michelle Bonebrake, Master's Student Researcher

Cynthia Hanson

Cynthia Hanson, Doctoral Student Researcher

Charles Miller

Charles Miller, Distinguished Service

Elizabeth Vargis

Elizabeth Vargis, Outstanding Teacher

Jixun Zhan

Jixun Zhan, Faculty Researcher, Graduate Research Mentor

Ronald Sims

Ronald Sims, Undergraduate Research Mentor

Timothy Taylor

Timothy Taylor, Undergraduate Advisor

Matthew Groll

Matthew Groll, Outstanding Alumnus

2017

Alan Hodges

Alan Hodges, Master's Student Researcher

Chad Nielson

Chad Nielson, Graduate Teaching Assistant

Charles Miller

Charles Miller, Outstanding Teacher

Chase Gabbitas

Chase Gabbitas, Outstanding Pre-Professional

Christian Morrill

Christian Morrill, Outstanding Junior

Darcie Christensen

Darcie Christensen, Outstanding Senior

Dusti Gerald McEwen

Dusti Gerald McEwen, Outstanding Alumnus

Elizabeth Vargis

Elizabeth Vargis, Graduate Mentor

Emilee Madsen

Emilee Madsen, Undergraduate Researcher

Fuchao Xu

Fuchao Xu, Doctoral Student Researcher

Jixun Zhan

Jixun Zhan, Faculty Researcher
*Jixun Zhan was unable to attend

Levi Sanchez

Levi Sanchez, Distinguished Service

Timothy Taylor

Timothy Taylor, Undergraduate Research Mentor

Yu Huang

Yu Huang, Undergraduate Advisor

2016

Sarah Baldwin

Sarah Baldwin, Outstanding Senior

Zachary Fica

Zachary Fica, Outstanding Junior

Alexander Cook

Alexander Cook, Outstanding Pre-Professional

Tyler Marlar

Tyler Marlar, Undergraduate Researcher

Cynthia Hanson

Cynthia Hanson, Graduate Researcher

Ryan Summers

Ryan Summers, Alumni

Katherine Grover

Katherine Grover, Service
(*Award was received by Dean Adams on behalf of Katherine)

Foster Agblevor

Foster Agblevor, Researcher

David Britt

David Britt, Teacher

Ronald Sims

Ronald Sims, Undergraduate Research Mentor

2015

Sean Bedingfield

Sean Bedingfield, Outstanding Senior

Cody Maughan

Cody Maughan, Outstanding Junior

Emilee Madsen

Emilee Madsen, Outstanding Pre-Professional

Ryan Putman

Ryan Putman, Outstanding Undergrad Researcher

Lifu Xiao

Lifu Xiao, Outstanding Graduate Researcher

Nicholas Hoaglin

Nicholas Hoaglin, Outstanding Alumni

Andrew Driggs

Andrew Driggs, Service

Anne Martin

Anne Martin, Service

Jixun Zhan

Jixun Zhan, Researcher

Unable to attend.

David Britt, Teacher

Charles Miller

Charles Miller, Undergraduate Faculty Advisor

Nicholas Hoaglin

Special Presentation by Nicholas Hoaglin

Nicholas Hoaglin

2014

Federico Rodriguez

Federico Rodriguez, Outstanding Senior

Kyle Isaacson

Kyle Isaacson, Outstanding Junior

Cody Maughn

Cody Maughn, Outstanding Pre-Professional

Alan Hodges

Alan Hodges, Outstanding Pre-Professional

Reese Thompson

Reese Thompson, Alumni

 Dr. Chih-Hu Ho

Dr. Chih-Hu Ho, Fresenius Medical Care, Service

Dr. Jixun Zhan

Dr. Jixun Zhan, Researcher

 Dr. Timothy Taylor

Dr. Timothy Taylor, Teacher

Anne Martin

Anne Martin, Graduate Advisor

Dr. Chih-Hu Ho presentation

Special Presentation by Dr. Chih-Hu Ho from Fresenius Medical Care

Mr. Reese Thompson presentation

Special Presentation by Mr. Reese Thompson

2013

Howard Cordingley

Howard Cordingley, Outstanding Senior

Howard Cordingley
Federico Rodriquez

Federico Rodriquez, Outstanding Junior

Federico Rodriquez
Darcie Christensen

Darcie Christensen, Outstanding Pre-Professional

Darcie Christensen
Elisabeth Linton

Elisabeth Linton, Alumni

Elisabeth Linton

Unable to attend.

Erin Wadsworth-Anderson, Service

Jixun Zhan

Jixun Zhan, Researcher

Jixun Zhan

Presentation by Elisabeth Linton

Special presentation by Elisabeth Linton

2012

Candace Clark

Candace Clark, Outstanding Senior

Unable to attend.

Sarah Allred, Outstanding Junior

 Kyle Isaacson

Kyle Isaacson, Outstanding Pre-Professional

Christopher Garff

Christopher Garff, Service

Christopher Garff
Michael Grover

Michael Grover, Alumni

Michael Grover

 Jixun Zhan

Jixun Zhan, Researcher

 Charles Miller

Charles Miller, Teacher

 Jixun Zhan

Jixun Zhan, Undergraduate Faculty Advisor

Presentation by Michael Grover

Special presentation by Mr. Michael Grover

2011

Alyssa Calder

Alyssa Calder, Outstanding Senior & CoE Undergraduate Researcher of the Year

Alyssa Calder

Alex Hatch

Alex Hatch, Outstanding Senior

Neil Draper

Neil Draper, Outstanding Junior

Howard Cordingley

Howard Cordingley, Outstanding Pre-Professional

Alyssa Calder

Alyssa Calder, Outstanding Undergraduate Researcher

Jia Zeng

Jia Zeng, Outstanding Graduate Research Assistant

Rex Plaizier of WesTech Engineering Inc.

WesTech Engineering, Inc. (Rex Plaizier), Service

Rex Plaizier
Christopher Fox

Christopher Fox, Alumni

Christopher Fox

Jixun Zhan

Jixun Zhan, Researcher

Timothy Taylor

Timothy Taylor, Teacher

David Britt

David Britt, Undergraduate Faculty Mentor

Charles Miller

Charles Miller, Advisor

Soonjo Kwon

Soonjo Kwon, Graduate Mentor

Presentation by Christopher Fox

Special presentation by Christopher Fox

Presentation
Discussion in BE student lounge

2010

Anhong Zhou

Anhong Zhou, Researcher

Charles Miller

Charles Miller, Teacher

Tim Taylor

Tim Taylor, Undergraduate Faculty Advisor

Rebeca Olsen

Rebeca Olsen, Service

German and Dr. Noemi Sabillon

German & Dr. Noemi Sabillon, Alumni Received by their daughter Taira.

Anhong Zhou

Anhong Zhou, Outstanding Graduate Mentor

Dusti McEwen

Dusti McEwen, Graduate Research Assistant

Dusti McEwen
Dusti McEwen

Charles Miller

Charles Miller, Undergraduate Research Mentor

Alex Hatch

Alex Hatch, Undergraduate Researcher

Alex Hatch

Angel Dixon

Angel Dixon, Outstanding Senior

Alex Hatch

Alex Hatch, Outstanding Junior & CoE Undergraduate Researcher of the Year

Cole Peterson

Cole Peterson, Outstanding Pre-Professional

Angel Dixon, Alex Hatch, Cole Peterson
Students display their awards

BIE Awards

2009

  • Alex Hatch, Outstanding Pre-professional
  • Angela Dixon, Outstanding Junior
  • Eric Monson, Outstanding Senior
  • David Britt, Outstanding Teacher
  • Christopher Neale, Outstanding Researcher
  • Tim Taylor, Outstanding Advisor
  • Jed Moss, Distinguished Service
  • Paula Decaria, Distinguished Alumni

2008

  • Cole Gibbons, Outstanding Pre-professional
  • Eric Monson, Outstanding Junior
  • Elisabeth Linton, Outstanding Senior & CoE Undergraduate Researcher of the Year
  • Gary Merkley, Outstanding Teacher
  • Anhong Zhou, Outstanding Researcher
  • Sridhar Viamajala, Outstanding Advisor
  • Tim Taylor, CoE Outstanding Teacher
  • Linda John, Distinguished Service
  • Issa Hamud, Distinguished Alumni

2007

  • Eric T. Monson, Outstanding Pre-professional
  • Elisabeth Linton, Outstanding Junior
  • Evan J. Thompson, Outstanding Senior
  • Tim Taylor, Outstanding Teacher
  • Anhong Zhou, Outstanding Researcher
  • David Britt, Outstanding Advisor
  • Tim Taylor, CoE Outstanding Teacher
  • David Britt, Outstanding Advisor
  • Andrew Keller, Distinguished Service
  • Gary Spackman, Distinguished Alumni

2006

  • Elisabeth Linton, Outstanding Pre-professional
  • Evan Thompson, Outstanding Junior
  • Ryan Summers, Outstanding Senior
  • Gary Merkley, Outstanding Teacher
  • Conly Hansen, Outstanding Researcher
  • Tim Taylor, Outstanding Advisor
  • James Wright, Distinguished Service
  • Spence Cornia, Distinguished Alumni

2005

  • Ryan Israelsen, Outstanding Pre-professional
  • Jacob Michaelson, Outstanding Junior
  • Michael Grover, Outstanding Senior
  • Conly Hansen, Outstanding Teacher
  • David Britt, Outstanding Researcher
  • Tim Taylor, Outstanding Advisor
  • USU ADVANCE Program, Distinguished Service
  • Lyman Willardson, Distinguished Alumni

2004

  • Dolly Creger, Outstanding Pre-professional
  • Adam Whitney, Outstanding Junior
  • Matthew Draper, Outstanding Senior
  • David Britt, Outstanding Teacher
  • Darwin Sorensen, Outstanding Researcher
  • Tim Taylor, Outstanding Advisor
  • Richard Allen, Distinguished Service
  • Wesley Wallender, Distinguished Alumni

2003

  • Michael Grover, Outstanding Pre-professional
  • Abby Tyler, Outstanding Junior
  • Chris Fox, Outstanding Senior
  • Tim Taylor, Outstanding Teacher
  • Gary Merkley, Outstanding Researcher
  • David Britt, Outstanding Advisor
  • Darwin Sorensen, Outstanding Researcher
  • Christian Julien, Distinguished Service
  • Andrew Keller, Distinguished Alumni

2002

  • Amanda C. Davis, Outstanding Pre-professional
  • Paula Nay, Outstanding Junior
  • Ryan G. Soderquist, Outstanding Senior
  • Raymond Rifenburg, Distinguished Service
  • Arnulfo Gonzalez Meza, Distinguished Alumni